Aktualności

Polska jest fajna! Europa jest fajna! (2013-05-10)

Polska jest fajna! Europa jest fajna! – skandowali uczestnicy zielonogórskiej Parady Schumana. Hasło wymyślił Milan - jeden z przedszkolaków uczestniczących w czwartek 9 maja w marszu z okazji Dnia Europy. W pierwszej Paradzie Schumana imprezie zorganizowanej przez działający przy Wojewodzie Lubuskim Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra przy współpracy z biurem europosła Artura Zasady wzięło udział ponad dwustu młodych zielonogórzan – uczniów Zespołu Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej, Europejskiego Gimnazjum i Liceum Dr Rahn, Szkoły Podstawowej nr 8 oraz dzieci z Przedszkola „Chatka Puchatka”.

Barwna i… bardzo głośna parada ruszyła w samo południe spod pomnika Bachusa. Wzbudzająca duże zainteresowanie napotkanych ludzi kawalkada przeszła poprzez deptak wokół ratusza. Młodzi zielonogórzanie z pomalowanymi twarzami w barwy flag europejskich państw, niosąc transparenty i chorągiewki Unii Europejskiej rozdawali przechodniom żółte i niebieskie tulipany - symbole święta europejskiej wspólnoty.

- Wspólnym marszem, Paradą Schumana zaznaczamy coś wyjątkowego - to, że jesteśmy wszyscy razem i właśnie dziś, 9 maja, obchodzimy Dzień Europy, Święto Europy - tak samo jak mieszkańcy wielu miast w całej Unii Europejskiej - podkreślał prowadzący korowód Wojciech Olszewski.

Uczestników Parady Schumana w ogródku „4 Róż dla Lucienne” powitał zespół Cadillac odgrywając rockową wersję „Ody do radości” – hymnu Unii Europejskiej. Po marszu na uczestników obchodów Dnia Europy czekały inne atrakcje – przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym. Dla starszej młodzieży przygotowano quiz „Poznajemy Europę” dotyczący ciekawostek związanych z krajami członkowskimi Unii, czy mini debatę „Ja w Europie” dotyczącą możliwości skorzystania z nauki i pracy w państwach wspólnoty.

Dużym zainteresowaniem nie tylko młodzieży, ale i starszych mieszkańców miasta cieszyła się podczas imprezy loteria, w której można było wygrywać gadżety promocyjne. Wystarczyło odpowiedzieć m.in. ile jest języków urzędów w UE, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Banku Centralnego czy znać zasady, na jakich można podróżować w Unii.

Przy stoisku Lubuskiego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct była okazja do podzielenia się opiniami i uwagami dotyczącymi różnych aspektów funkcjonowania wspólnoty europejskiej. I trzeba przyznać, że była ona skwapliwie wykorzystywana, W związku z ogłoszeniem przez Komisję Europejską 2013 roku – Rokiem Obywateli udzielano też informacji na temat praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej.

– Celem Europejskiego Roku Obywateli jest pokazanie tego, co już udało się osiągnąć dla mieszkańców krajów europejskich oraz dialog o tym, jakie są oczekiwania na przyszłe lata – zaznacza odpowiedzialna za organizację zielonogórskiego święta Unii Europejskiej Sylwia Wojtasik, Zastępca Dyrektora Biura Wojewody.

Zobacz jak zielonogórską paradę Schumana relacjonowały media:

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Parada Schumana w Zielonej Górze - 9 maja 2013

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Zielona Góra zorganizował przemarsz deptakiem z okazji Dnia Europy. Barwna i… bardzo głośna parada ruszyła w samo południe spod pomnika Bachusa. Wraz z uczniami zielonogórskich szkół i przedszkolakami rozdawaliśmy żółte i niebieskie tulipany. Później bawiliśmy się w konkursach i quizach w ogródku "Czterech Róż Dla Lucienne".
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana
Parada Schumana

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2013-09-03 14:45:00
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!