Aktualności

Europejski konkurs przyjaznych dzieciom stron i aplikacji internetowych (2013-05-12)

Ruszył konkurs o europejską nagrodę za najlepsze treści dla dzieci. To wyjątkowe wyróżnienie ma zachęcać dorosłych oraz młodzież do tworzenia i wspierania przyjaznych stron i aplikacji internetowych. Konkurs organizuje sieć Insafe, w ramach programu Komisji Europejskiej Bezpieczniejszy Internet. - Internet może być świetnym miejscem dla dzieciaków – przekonuje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes.

- Marzę o stworzeniu lepszego internetu dla dzieci, pełnego wysokiej jakości, przyjaznych treści, za pomocą którego mogłyby bezpiecznie uczyć się, bawić i poznawać świat. Mam nadzieję, że konkurs pomoże wybić się wielu świeżym pomysłom z całej Europy – dodała Kroes, która w KE odpowiada za agendę cyfrową.

Druga edycja konkursu odbywać się będzie w większości państw członkowskich UE oraz w Islandii, Norwegii i Rosji. Tak jak poprzednio poprowadzą go eksperci z POSCON (ang. Positive Online Content and Services for Children in Europe czyli Pozytywne Treści i Usługi Online dla Dzieci w Europie). POSCON łączy ze sobą instytucje i organizacje z całej Europy w celu wymiany doświadczeń oraz wspólnego działania na rzecz bezpieczeństwa i pozytywnych treści dla dzieci w internecie. POSCON (www.positivecontent.eu) jest finansowany przez program KE Bezpieczniejszy internet, a koordynowany przez Landeszentrale für Medien und Kommunikation (LMK) Rheinland-Pfalz.

Pozytywne treści czyli co?

To edukacyjna strona internetowa, blog, filmik czy aplikacja – wszystko, co kreatywnie zachęca młodych ludzi do pożytecznego spędzania czasu w sieci, edukuje i stymuluje wyobraźnię.

Jak wziąć udział?

Dorośli i dzieci z całej Europy mogą przysyłać „pozytywne” projekty skierowane do dzieci w wieku 4-12 lat. Młodzież może także tworzyć treści dla rówieśników do lat 18. Nagrody na poziomie krajowym i europejskim będą przyznawane w kategoriach:

  • profesjonalni dorośli twórcy;
  • dorośli;
  • młodzież;
  • klasy szkolne lub grupy młodzieży.

Etap krajowy konkursu potrwa do listopada, po czym najlepsze projekty będą konkurować na etapie europejskim. 3 najlepsze prace w każdej kategorii otrzymają nagrody na gali w Brukseli, w Dniu Bezpieczniejszego Internetu w lutym 2014.

Wszystkie informacje i rejestracja są dostępne na stronie www.bestcontentaward.eu. Informacji udziela też Janice Richardson, koordynator Insafe i Sarah Sumpter, specjalistka ds. treści internetowych, projekt Insafe, pod numerem +32 2 790 7575 i adresem e-mail  .

Insafe i INHOPE

W ramach programu Komisji Europejskiej Bezpieczniejszy Internet, Insafe i INHOPE promują bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z Internetu i urządzeń elektronicznych wśród dzieci i rodziców, oraz działają przeciwko nielegalnym treściom w sieci. Informacje można znaleźć na stronie www.saferinternet.eu, oraz na stronach obu organizacji: www.saferinternet.org i www.inhope.org.

Lepszy Internet dla dzieci

W maju 2012 Komisja zapoczątkowała Europejską Strategię na rzecz Lepszego Internetu dla Dzieci by zapewnić najmłodszym odpowiednie narzędzia i przygotowanie do bezpiecznego i pożytecznego korzystania z sieci. Większość zadań w ramach strategii jest finansowana z programu Bezpieczniejszy Internet, który współfinansuje także europejską sieć Bezpieczniejszych Ośrodków Internetu, koordynowaną przez Insafe i INHOPE.

Więcej informacji:

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Wojciech Olszewski 2013-05-16 10:02:27
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!