Aktualności

Święto Parku Mużakowskiego (2013-05-21)

Ostatnią sobotę maja spędźmy razem w Parku Mużakowskim w Łęknicy i Bad Muskau najpiękniejszym miejscu na Ziemi Lubuskiej i Brandeburgii. Już 26 maja wieloma atrakcjami kusi odbywające się od 1994 roku polsko-niemieckie Święto Parku Mużakowskiego. To wspaniała okazja do zabawy i poznania walorów miejsca zaliczanego do europejskich arcydzieł sztuki ogrodowej.

Koncert operowy "Muzyczne Pejzaże" z udziałem światowej sławy śpiewaczki Małgorzaty Walewskiej i piosenkarza Macieja Miecznikowskiego oraz Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, Święto Produktu Regionalnego oraz koncerty orkiestr dętych - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Święta Parku Mużakowskiego, które odbywać się będzie po obu stronach granicy.

Podczas tegorocznej imprezy będzie można wziąć udział w warsztatach, animacjach, zabawach i konkursach - między innymi organizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Zielona Góra. Zapraszamy do udziału w akcji plastycznej - "Zielona Europa - razem chronimy nasze skarby przyrody" oraz na nasze stoisko informacyjne. Będzie okazja do wzięcia udziału w mini debacie - „Ja w Europie” - o szansach wiążących się z możliwością pracy, nauki, życia w UE, a także znaczenia ochrony środowiska naturalnego w Unii Europejskiej.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w konkursach i quizach o tematyce dotyczącej Unii Europejskiej i naszych praw obywatelskich. Będzie też okazja do podzielenia się opiniami i uwagami dotyczącymi wielu aspektów wspólnoty. Nieprzypadkowo - rok 2013 Unia Europejska ogłosiła rokiem obywateli. Zapraszamy! Będzie możliwość uzyskania infomacji dotyczących wspólnoty europejskiej oraz publikacji książkowych.

Świętu Parku Mużakowskiego towarzyszy IV Święto Produktów Regionalnych, będzie można skosztować miejscowych produktów, lokalnych potraw, nie zabraknie kramów z rękodziełem i sztuką artystów ludowych.

***

Park Mużakowski został założony przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Puecklera-Muskau w pierwszej połowie XIX wieku na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Jest to jedno z najbardziej rozległych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego. Jego obszar obejmuje przeszło 700 ha, podzielonych asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau i polską Łęknicę. Od końca lat 80. XX wieku park jest przedmiotem polsko-niemieckiego projektu rewaloryzacji. W 2004 roku Park Mużakowski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznany za pomnik historii.

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Wojciech Olszewski 2013-06-13 13:38:35
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!