Aktualności

Szczyt ministrów Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego (2013-05-22)

Dzisiejsze spotkanie dobrze obrazuje dwa główne wektory naszej polityki: to współpraca regionalna oraz współpraca z partnerami z Partnerstwa Wschodniego – mówił gospodarz spotkania minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Istotną częścią rozmów były przygotowania do szczytu szefów państw i rządów państw  UE i krajów Partnerstwa Wschodniego (PW), który ma się odbyć w Wilnie w dniach 28-29 listopada 2013 r., podczas rotacyjnej prezydencji Litwy w Radzie UE. Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej obradowali podczas roboczego lunchu na temat, co UE może zrobić i zaoferować, aby zapewnić sukces jesiennego szczytu w postaci praktycznych uzgodnień i planów działania na okres do kolejnego szczytu w Rydze.

Podczas głównej sesji plenarnej z udziałem wszystkich partnerów dyskusja toczyła się wokół oczekiwań wobec tego szczytu, zakresu włączenia krajów PW w jego przygotowanie, jak również stanu wdrożenia Mapy Drogowej Partnerstwa Wschodniego. Inne tematy, na których skoncentrowali się ministrowie to stan demokracji i praworządności w państwach PW, jak również następne kroki, jakie powinna poczynić Unia Europejska w swej polityce wobec regionu PW po szczycie w Wilnie. Wiąże się to zwłaszcza z unijną pomocą w procesie implementacji zobowiązań wynikających z umów o stowarzyszeniu, których istotną częścią są strefy wolnego handlu, kompleksowe i ambitne nie tylko jeśli chodzi o wzajemną liberalizację dostępu do rynku, ale i  zbliżenie krajowego ustawodawstwa do prawa unijnego.

Minister Sikorski podkreślił, że jest szansa na podpisanie podczas szczytu umowy o stowarzyszeniu z Ukrainą oraz parafowanie podobnych umów z Armenią, Gruzją i Mołdawią – Na dziś Ukraina jeszcze nie wypełniła warunków umowy. Apelujemy do władz w Kijowie o dalszą intensywną pracę – mówił Sikorski. Catherine Ashton zaznaczyła, że władze Ukrainy powinny jak najszybciej rozwiązać problem selektywnego stosowania prawa, bo tylko wówczas będzie można „pójść do przodu” w sprawie umowy stowarzyszeniowej. To nawiązanie do uwięzienia byłej premier Julii Tymoszenko, która – zdaniem liderów UE – została skazana z naruszeniem demokratycznych standardów.

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Wojciech Olszewski 2013-06-13 13:38:09
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!