Aktualności

Ponad 31 mln euro na ekoinnowacje (2013-05-22)

- Ekoinnowacyjne firmy są katalizatorami przemian dla całej gospodarki – mówi komisarz ds. środowiska Janez Potočnik. Komisja Europejska przeznaczyła właśnie ponad 30 mln euro dla przedsiębiorstw, które są gotowe wprowadzać na rynek nowoczesne rozwiązania dotyczące m.in. recyklingu materiałów czy ekologicznych produktów budowlanych.

Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania wniosków na łączną kwotę 31,5 mln euro dla najlepszych 45 projektów ekoinnowacyjnych. Przedsiębiorstwa z całej Europy mają czas do 5 września 2013 r. na złożenie swoich wniosków dotyczących wprowadzenia na rynek nowych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska w następujących pięciu dziedzinach:

  • recykling materiałów
  • woda
  • ekologiczne produkty budowlane
  • przedsiębiorstwa ekologiczne
  • sektor żywności i napojów

Europejski komisarz ds. środowiska, Janez Potočnik, powiedział: - Innowacja ekologiczna oznacza nie tylko znalezienie niszy rynkowej przez przedsiębiorstwa ekologiczne. Konkurencyjność Europy w nadchodzących dziesięcioleciach będzie zależała od jej zdolności do przezwyciężania ograniczeń związanych z zasobami. Ekoinnowacyjne przedsiębiorstwa są katalizatorami tych przemian dla całej gospodarki. Zachęcam w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa do ubiegania się o finansowanie oraz wsparcie Europy w jej przywódczej roli w takich sektorach jak gospodarka wodą i odpadami.

45 projektów objętych zaproszeniem

Zaproszenie do składania wniosków jest w pierwszym rzędzie ukierunkowane na prywatne przedsiębiorstwa, zwłaszcza małe i średnie, które opracowały innowacyjne i ekologiczne produkty, procesy lub usługi, ale mają trudności z wprowadzeniem ich na rynek. W bieżącym roku w ramach przetargu Komisja sfinansuje do 50 proc. kosztów projektu oraz powinna wesprzeć około 45 nowych projektów.

185 obecnie realizowanych projektów

W ramach zeszłorocznego zaproszenia do składania wniosków uruchomionych zostanie blisko 50 projektów, a ponad 185 projektów jest już w trakcie realizacji. Projekty dotyczą na przykład: optymalizacji technologii ponownego wykorzystania cegły rozbiórkowej w przemyśle budowlanym; produkcji obuwia skórzanego wolnego od szkodliwych chemikaliów; stosowania CO2 w wykorzystywaniu naturalnych źródeł Omega-3; nowych technik produkcji dywanów.

Kontekst

Inicjatywa Ekoinnowacje jest finansowana w ramach programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP), a przeznaczony na nią budżet wynosi ok. 220 mln euro na lata 2008-2013. Program ten wspiera produkty sprawdzone pod względem technologicznym, które przyczyniają się do lepszego wykorzystania zasobów naturalnych Europy. Inicjatywa Ekoinnowacje stanowi pro-ekologiczny element programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji, jak również przyczynia się do realizacji planu działania w zakresie ekoinnowacji (Eco-AP). Program jest zarządzany przez Agencję Wykonawczą ds. Konkurencyjności i Innowacyjności (EACI).

W 2013 r. zaproszenie do składania wniosków jest otwarte do dnia 5 września. Europejski Dzień Informacji na temat Ekoinnowacji, dostarczający szczegółowych informacji na temat priorytetów i wskazówek, w jaki sposób można ubiegać się o finansowanie, odbędzie się 27 maja w budynku Charlemagne, w Brukseli (Belgia).

Inicjatywa „Ekoinnowacje w ramach programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji:http://ec.europa.eu/environment/eco-innovation/

Zaproszenie do składania wniosków na 2013 r. dotyczące ekoinnowacji: http://ec.europa.eu/environment/eco-innovation/apply-funds/call-proposal/index_en.htm

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Wojciech Olszewski 2013-05-23 16:01:00
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!