Aktualności

Noc naukowców - 27 września (2013-09-27)

Nauka to ostatni krzyk mody: 300 miast w 33 krajach świętuje noc naukowców - 27 września.

Naukowcy potrafią robić dość niezwykłe rzeczy. Na przykład w Atenach potrafią sprawić, że miniaturowy pociąg unosi się i porusza w powietrzu. Fałszujesz? Nie ma problemu! Naukowcy z Dusseldorfu stworzyli wirtualne urządzenie, które może zrobić z Ciebie gwiazdę operową, konkurującą z Placido Domingo. W Zagrzebiu możesz dowiedzieć się czy „Odyseja Kosmiczna” Stanleya Kubricka to coś więcej niż tylko science fiction. Za to w Porto możesz spróbować rozwiązać zagadkę kryminalną dotyczącą morderstwa.

Naukowcy w Santander zademonstrują, jak fizyka pomaga surferom znajdować największe fale. W Perugii uczestnicy spotkają robota LEGO o wiele mówiącym imieniu Le(g)onardo, który sporządzi ich fotograficzny portret. Nauka to ostatni krzyk mody: uczestnicy w Poznaniu będą starali się to udowodnić, próbując pobić rekord w zakresie najgłośniejszego zbiorowego krzyku. To tylko niektóre spośród pasjonujących wydarzeń, które odbywają się w 33 krajach UE i krajach sąsiadujących w ramach Nocy Naukowców (27 września).

W 300 miastach, od Irlandii do Izraela, naukowcy będą dzielili się swoją pasją ze zwykłymi ludźmi. W ubiegłym roku Noc Naukowców przyciągnęła ponad milion odwiedzających, w tym 600 000 dzieci. Jej celem jest odkrywanie nauki przez zabawę i pobudzenie zainteresowania pracą naukowca. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w doświadczeniach i interaktywnych pokazach naukowych, a także wypróbować wyposażenie w laboratoriach badawczych, do których w normalnych warunkach przeciętny człowiek nie ma dostępu. „Dzieci są naturalnie ciekawe świata i kreatywne, a Noc Naukowców jest doskonałym sposobem pokazania im, że nauki ścisłe są „cool”. Kto wie, być może stanie się ona inspiracją do niektórych dziewcząt i chłopców, którzy w przyszłości zostaną wspaniałymi naukowcami” powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży. Noc Naukowców jest wspierana przez UE w ramach działań „Marie Curie”.

Sprawdź najciekawsze wydarzenia w wybranych miastach zamieszczone w załączniku lub wyszukaj wydarzenie odbywające się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania tutaj.

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2013-09-27 08:15:08
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!