Aktualności

Ziemia na rozdrożu (2020-08-04)

W Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze rozpoczęły się warsztaty edukacyjne  dla dzieci, które mają promować postawę wrażliwości ekologicznej. Partnerem przedsięwzięcia jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Zielona Góra.

W trakcie zajęć praktycznych dzieci wykonywały doświadczenia, aby sprawdzić, co się dzieje, gdy do Oceanu trafi ropa lub filtrowały zawiesinę sadzy, aby poznać skutki smogu. Wszystko pod czujnym okiem ekspertek z Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze, aby od najmłodszych lat poznawać niewłaściwe postawy i zjawiska, które przyczyniają się do degradacji środowiska.

W ostatnich latach tempo zmian klimatycznych wzrosło tak bardzo, że klimatolodzy mówią wprost o wyraźnym zagrożeniu dla cywilizacji. Skutki globalnego ocieplenia godzą w nasze podstawowe prawa: kurczą się zasoby żywności, wymierają gatunki i ich ekosystemy. Aby sprostać tym wyzwaniom, Europa potrzebuje nowej strategii na rzecz wzrostu służącej przekształceniu Unii w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę:

  • która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto
  • w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów
  • w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.

Europejski Zielony Ład to plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE.

Ochrona środowiska jest priorytetem dla większości Europejczyków. Mieszkańcy państw UE  są gotowi na wzięcie współodpowiedzialności za działania na rzecz klimatu razem z przedsiębiorstwami, przemysłem oraz z rządami krajowymi. Europejski Zielony Ład pokazuje, jak zmienić nasz styl życia i pracy, sposób produkcji i konsumpcji, tak abyśmy żyli zdrowiej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje  na 10 mln liczbę zgonów rocznie na całym świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza, z czego ponad 40 tys. osób umiera w Polsce z powodu chorób wywołanych smogiem

Kolejne zajęcia dedykowane dla dzieci odbędą się w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze już 11.08.2020. Warsztaty ekologiczne są bezpłatne, dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Na wszystkie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 660 481 635 (decyduje kolejność zgłoszeń).

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Ziemia na rozdrożu

Ziemia na rozdrożu
Ziemia na rozdrożu
Ziemia na rozdrożu
Ziemia na rozdrożu
Ziemia na rozdrożu

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2020-08-04 14:37:58
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!