Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 684527144,
tel. +48 881 969 648,
tel. +48 881 969 646,
fax. +48 684527180

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Nowy Sad- Europejską Stolicą Kultury w 2021 roku (2020-12-31)

 
Co roku dwa miasta z dwóch państw członkowskich Unii Europejskiej otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. I przygotowują z tej okazji bogate programy wydarzeń kulturalnych i społecznych. W tym roku jednak pandemia uniemożliwiła realizację większości z nich.

Grafik Europejskich Stolic Kultury rozpisany jest na kilka lat do przodu. Chodzi o to, aby każde miasto miało odpowiednio dużo czasu, aby się przygotować. Dzięki mianu Europejskiej Stolicy Kultury można z pomocą unijnych funduszy zorganizować wiele wydarzeń kulturalnych i  społecznych o paneuropejskim wymiarze.

Liczne badania, w tym zamówiona w 2004 r. przez Komisję Europejską ewaluacja efektów tego programu za lata 1995-2004 znana jako tzw. Raport Palmera, pokazują, że uzyskanie miana Europejskiej Stolicy Kultury ma ogromy wpływ na rozwój danego miasta. Staje się bowiem nie tylko katalizatorem dla poprawy oferty kulturalnej, ale także ściąga wielu turystów, a nawet skutkuje rewitalizacją części przestrzeni miejskiej. Ponadto zwiększa także przedsiębiorczość mieszkańców i skutkuje ogólnym podniesieniem poziomu życia w mieście.

Grafik miast rozpisany na kilka lat do przodu

Dlatego zainteresowanie uzyskaniem takiego miana jest ogromne. Co roku tytuł otrzymują dwa miasta z dwóch różnych państw członkowskich, a co trzeci rok wyróżniane jest jeszcze dodatkowo trzecie miasto, który znajduje się w kraju kandydującym do UE lub w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Grafik miast rozpisany jest do 2025 r., zaś grafik państw (każde z nich wyłania swoje miasto w  wewnętrznej procedurze) aż do 2033. W 2020 roku tytuły Europejskich Stolic Kultury przejęły chorwacka Rijeka oraz irlandzkie Galway. W 2019 roku były to zaś włoska Materia oraz bułgarski Płowdiw. Polskę reprezentował już w 2000 r. Kraków. Był to szczególny rok, ponieważ aby uczcić koniec millenium, tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymało aż 9 miast, w tym dwa z krajów do UE kandydujących. Oprócz polskiego Krakowa była to jeszcze czeska Praga. Ponownie Europejska Stolica Kultury znalazła się w Polsce w 2016 r., gdy miano to obok hiszpańskiego San Sebastián otrzymał także Wrocław. Polska ponownie wskaże jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury w 2029 r. Partnerskie miasto będzie zaś ze Szwecji.

Zmiany w kalendarzu na kilka lat do przodu

Ze względu na sytuację spowodowaną pandemią COVID-19 przedłużono prawo do bycia Europejską Stolicą Kultury dla Rijeki i Galway, które ten tytuł przyjęły w 2020 roku. Takie zmiany oznaczały także opóźnienie w nadaniu tego miana następnym w kolejce miastom. W 2021 r. miały je otrzymać aż trzy miasta – rumuńska Timișoara, greckie Eleusis oraz serbski Nowy Sad.

Ostatecznie zadecydowano, że Rijeka oraz Galway utrzymają tytuł Europejskiej Stolicy Kultury co najmniej do kwietnia 2021 roku zaś Timișoara i Eleusis rozpoczną swoje „urzędowanie” dopiero w 2023 r. razem z węgierskim Veszprém. W 2021 r. Europejską Stolicą Kultury pozostanie natomiast Nowy Sad.

Serbowie po raz pierwszy miano Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają jednak dopiero w  połowie przyszłego roku, a więc będą się nim mogli posługiwać także w pierwszej połowie 2022 r.

Na ten rok utrzymano też zaplanowane już mianowanie Europejskimi Stolicami Kultury litewskiego Kowna i luksemburskiego miasta Esch-sur-Alzette. Oznacza to, że między 2021 a  2023 r. za każdym razem rocznie będą po trzy Europejskie Stolice Kultury.

W 2024 r. znów będą to trzy miasta, co jednak wynika już z normalnego kalendarza. Prestiżowy tytuł otrzymają wówczas estońskie Tartu, austriackie Bad Ischl oraz norweskie Bodø.

Tylko dwa miasta będą ponownie Europejską Stolicą Kultury dopiero w 2025 r. Wówczas tytuł zostanie przyznany niemieckiemu Chemnitz (decyzja w tej sprawie zapadła w ubiegłym tygodniu) oraz jednemu z miast w Słowenii. Słoweńska procedura wyłaniania miasta-kandydata jeszcze się nie zakończyła

Nowy Sad- Europejską Stolicą Kultury

Nowy Sad Nowy sad to miasto w północnej Serbii - stolica północnej prowincji Vojvodina, położone nad Dunajem, u wylotu Dunaj-Cisa-Dunaj. Nowy Sad był częścią Austro-Węgier do końca I wojny światowej, kiedy region Wojwodiny dołączył do Królestwa Jugosławii. Miasto ucierpiało zwłaszcza podczas bombardowania Jugosławii przez NATO w 1999 roku, kiedy wszystkie trzy jego mosty przez Dunaj zostały zniszczone, ale od tego czasu zostały odbudowane. Miasto stanowi ważne centrum gospodarcze i kulturalne. Przez Serbów Nowy Sad jest często nazywany Serbskimi Atenami. Miasto jest wielokulturowe – poza Serbami zamieszkują je Węgrzy i Rusini. W Nowym Sadzie działają szkoły języka serbskiego dla cudzoziemców, zarówno uniwersyteckie, jak i samodzielne. W Synagodze w Nowym Sadzie odbywają się koncerty filharmoniczne.

W XIX wieku Nowy Sad był stolicą serbskiej kultury. W owym czasie miasto zamieszkiwane było przez wielu serbskich pisarzy, poetów, prawników i publicystów. W Nowym Sadzie działa Serbski Teatr Narodowy – ten najstarszy profesjonalny teatr wśród Słowian południowych, został założony w 1861 roku. Nowy Sad jest dzisiaj drugim ośrodkiem kulturalnym Serbii (po Belgradzie). Odbywa się tu wiele ważnych imprez kulturalnych. Nowy Sad jest znany jako gospodarz słynnego festiwalu Exit, odbywającego się co roku w lipcu od 2000 r. Nowy Sad przedstawił swoją kandydaturę do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury dzięki koncepcji programu „4 nowe mosty”: Wolność (branże kreatywne i młodzież), Nadzieja (poświęcona obiektom kulturalnym i przestrzeniom publicznym), Tęcza (kwestie konfliktów i migracji) i Nowy Most (dziedzictwo kulturowe i gościnność).Nowy Sad będzie nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury od połowy 2021 do połowy 2022 roku.

 

Źródło: Kreatywna Europa, Euractiv

Foto: https://novisad2021.rs/en/galleries/novi-sad/

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2021-05-12 13:38:37
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!