Aktualności

Kolejne miliardy z SURE (2021-03-31)

Prawie półtora miliarda euro otrzymała Polska w ramach szóstej transzy wsparcia finansowego z instrumentu SURE. W sumie Komisja Europejska wypłaciła sześciu krajom UE 13 mld euro. Jest to już trzecia wypłata w 2021 r. Pożyczki w ramach SURE pomagają uporać się z nagłym wzrostem wydatków na utrzymanie zatrudnienia.

W wyniku operacji Czechy otrzymały 1 mld euro, Belgia 2,2 mld euro, Hiszpania 4,06 mld euro, Irlandia 2,47 mld euro, Włochy 1,87 mld euro, a Polska 1,4 mld euro. Irlandia otrzymała finansowanie z tego instrumentu po raz pierwszy. Pozostałych pięć państw UE korzystało już z pożyczek w ramach SURE.

Pożyczki te pomagają państwom członkowskim uporać się z nagłym wzrostem wydatków publicznych na utrzymanie zatrudnienia. W szczególności przeznaczone są one na pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z finansowaniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i innych podobnych środków wprowadzonych przez państwa członkowskie w reakcji na pandemię koronawirusa, także z myślą o osobach samozatrudnionych. Dzisiejsze wypłaty są wynikiem szóstej emisji obligacji społecznych w ramach unijnego instrumentu SURE, która spotkała się ze znacznym zainteresowaniem ze strony inwestorów.

Do tej pory w ramach instrumentu SURE łączną kwotę 75,5 mld euro w formie pożyczek wzajemnych otrzymało 17 państw członkowskich. Ogółem Komisja zaproponowała, by w ramach programu SURE 19 państw UE otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 94,3 mld euro. Państwa członkowskie nadal mogą składać wnioski o wsparcie finansowe w ramach programu SURE, którego łączna wartość wynosi do 100 mld euro.

Aby pokryć zapotrzebowanie wyrażone przez państwa członkowskie we wnioskach na 2021 r., w drugim kwartale 2021 r. Komisja będzie starała się pozyskać na rynku dalsze 13-15 mld euro.

W późniejszych miesiącach roku Komisja ma również rozpocząć zaciąganie pożyczek w ramach NextGenerationEU, instrumentu na rzecz odbudowy w wysokości 750 mld euro, aby pomóc zbudować bardziej ekologiczną, cyfrową i odporniejszą Europę.

 

Źródło: Komisja Euroepejska

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2021-03-31 10:32:16
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!