Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 684527144,
tel. +48 881 969 648,
tel. +48 881 969 646,
fax. +48 684527180

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

„Kolektyw” zdobywcą Nagrody Publiczności LUX 2021 (2021-06-11)

Przewodniczący David Sassoli przyznał Nagrodę publiczności LUX 2021 filmowi „Kolektyw” podczas ceremonii w Strasburgu. 

„Po okresie, który właśnie przeżyliśmy, rośnie pilna potrzeba, by ludzie spotykali się nie tylko w przestrzeniach stworzonych do debaty, ale także w kinach. Kultura i kino są nie tylko wyrazem kreatywnego i gospodarczego dynamizmu naszych społeczeństw, ale przede wszystkim dynamizmu ich demokracji” powiedział David Sassoli podczas ceremonii przyznania nagrody, która odbyła się w hybrydowej formie.

Odbierając nagrodę, reżyser i producent zwycięskiego „Kolektywu" Alexander Nanau złożył hołd ofiarom i rodzinom, które dotknęła opowiedziana przez film tragedia, oraz niezależnej prasie, która ją ujawniła. „Chcemy walczyć z korupcją w Europie i chcemy wolnej prasy. (...) Społeczeństwa nie ewoluują, jeśli nie mamy edukacji kulturalnej i wolnej prasy. Waszym obowiązkiem jest wspieranie naszych obywateli, regulowanie wydatków na kulturę i edukację oraz ochrona dziennikarstwa” powiedział.

Pozostałe dwa filmy, które były nominowane do nagrody to: „Na rauszu” duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga i „Boże Ciało” polskiego reżysera Jana Komasy.

Zwycięzcę wyłoniono poprzez połączenie najwyższej średniej oceny z głosowania publicznego i z głosowania posłów do PE - każda grupa odpowiadała za 50% wyniku.

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w branżę kreatywną i kinową. Pokazy w kinach trzech finałowych filmów były ograniczone i zastąpiono je głównie pokazami online. Widzowie mogli oceniać filmy do 23 maja, posłowie do 8 czerwca.

Zwycięzki film 

„Kolektyw” rumuńskiego reżysera Alexandra Nanaua (tytuł oryginalny: Colectiv)

 Tytuł tego dokumentu to nazwa klubu nocnego w Bukareszcie, gdzie w tragicznym pożarze w 2015 r. zginęło 27 młodych ludzi, a 180 zostało rannych. Oglądamy zespół dziennikarzy, którzy dochodzą, dlaczego 37 poparzonych ofiar zmarło w szpitalach, mimo że ich rany nie zagrażały życiu. Odkrywają przerażający nepotyzm i korupcję, które kosztują ludzkie życie, ale pokazują także, że odważni i zdeterminowani ludzie mają szansę pokonać skorumpowany system. 

Film był nominowany do tegorocznego Oscara w kategoriach najlepszy film międzynarodowy i najlepszy film dokumentalny.

Źródło: Parlament Europejski 

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2021-06-11 07:42:25
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!