Aktualności

Zapraszamy do Dialogu Obywatelskiego o przyszłości UE (2013-06-13)

Dialog Obywatelski o przyszłości UE – spotkanie José Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Viviane Reding, Wiceprzewodniczącej KE, Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa oraz Róży Thun, Posłanki do Parlamentu Europejskiego z obywatelami UE. Tematy: kryzys, prawa obywateli i przyszłość Europy. Impreza odbędzie się 11 lipca, o godz. 14.30, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Wybrzeże Kościuszkowskie 20. W debacie weźmie udział około 250 osób. Można się zarejestować na stronie: www.dialogobywatelski.eu do 9 lipca, do godz. 17 (liczba miejsc ograniczona).

Debatę otworzy José Manuel Barroso - przewodniczący Komisji Europejskiej, który odpowie na kilka pytań ze strony uczestników "Dialogu Obywatelskiego". Przewidziane są krótkie wystąpienia Viviane Reding i Róży Thun, które będą jednocześnie zaproszeniem do dyskusji. Na zakończenie debaty, przewidziane jest jej krótkie podsumowanie.

Debata będzie podzielona na 3 bloki tematyczne: kryzys ekonomicznyprawa obywateli oraz przyszłość Europy (3 x 25 minut). Podczas każdego z tych bloków, uczestnicy spotkania będą mieli okazję bezpośredniej rozmowy z José Manuelem Barroso, Viviane Reding i Różą Thun, poprzez zadawanie im pytań oraz komentowanie debaty na Twitterze, używając hashtaga #EUdeb8.

W każdym z bloków tematycznych, będziemy prezentować także pytania od obywateli, które od kilku tygodni zbierają konsultanci Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct. Będziemy przedstawiać również pytania od internautów.

Strona do rejestracji: www.dialogobywatelski.eu 

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy przedstawicieli rządu, posłów i senatorów (z sejmowej i senackiej komisji do spraw UE), polskich posłów do Parlamentu Europejskiego, korpus dyplomatyczny, przedstawicieli instytutów kultury z krajów UE, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, członków sieci eksperckiej UE – Team Europe, przedstawicieli sieci Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct z całej Polski (sieć zrzesza w tej chwili 31 punktów), a także przedstawicieli organizacji studenckich: polskich i zagranicznych (m.in. Erasmus Student Network, ELSA, itp.).

Do udziału w imprezie zostaną także zaproszeni dziennikarze mediów ogólnopolskich oraz regionalnych, zajmujący się sprawami europejskimi, przedstawiciele europejskiej sieci radiowej „Euranet” oraz korespondenci mediów zagranicznych, akredytowani w Polsce. Do „wirtualnego” udziału w debacie zostaną także zaproszeni popularni bloggerzy, którzy będą ją komentować "na żywo" np. na Twitterze (#EUdeb8).

Osoby rejestrujące się do udziału w debacie, mają możliwość zamieszczania swoich pytań lub komentarzy, które chciałyby przedstawić podczas spotkania z Jośe Manuelem Barroso, Viviane Reding i Różą Thun. Część z nich zostanie odczytana lub wyemitowana podczas debaty. Na pozostałe pytania, odpowiedź zostanie udzielona już po zakończeniu debaty, na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska

TRANSMISJA "NA ŻYWO"

Zapraszamy na transmisję "na żywo" na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska oraz na profilu PKE na portalu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/komisjaeuropejska. Na profilu PKE na Facebooku oraz na Twitterze  (#EUdeb8) osoby zainteresowane, będą miały możliwość komentowania przebiegu debaty oraz zadawania pytań.

Transmisja "na żywo" będzie także dostępna na stronie Komisji Europejskiej, poświęconej "Dialogom Obywatelskim": http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_en.htm

 

INFORMACJE O DEBATACH Z UDZIAŁEM OBYWATELI

Debaty z obywatelami (także z udziałem innych komisarzy) odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pierwsza, z debat, z udziałem Viviane Reding odbyła się w Kadyksie (Hiszpania) 27 września 2012 roku. Kolejne debaty odbyły się m.in. w Berlinie, Paryżu, Dublinie, Salonikach i Brukseli.

O tym, że potrzebna jest szeroka debata w całej Europie, mówił przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, w wygłoszonym orędziu o stanie Unii Europejskiej 12 września 2012 roku. Przekonywał wtedy, że UE nie może dalej próbować pokonywać problemów europejskich przy pomocy rozwiązań krajowych. Ta debata musi odbywać się wewnątrz naszego społeczeństwa i wśród naszych obywateli – podkreślał Barroso i przekonywał, że dotyczy ona każdego z nas, naszych praw i naszej przyszłości.

Debaty z udziałem obywateli zbiegają się w czasie z ogłoszonym w 2013 roku, Europejskim Rokiem Obywateli. Obywatelstwo Unii, ustanowione na mocy Traktatu z Maastricht 1 listopada 1993 r. obchodzi w tym roku 20. rocznicę istnienia.

Między innymi z tego powodu, Viviane Reding spotyka się z obywatelami UE, by podczas publicznych debat, poznać ich poglądy na temat obywatelstwa europejskiego, związanych z nim praw i  korzyści, płynących z jego posiadania oraz obecnego kryzysu ekonomicznego i przyszłości Europy.

11 maja 2013 roku w Warszawie, odbyła się już debata "Europa Cafe", z udziałem Janusza Lewandowskiego, Komisarza UE ds. Programowania Finansowego i Budżetu. Wzięło w niej udział blisko 200 osób, a ponad 3000 oglądało internetową transmisję "na żywo". Więcej informacji o tej debacie: http://ec.europa.eu/polska/news/130511_europa_cafe_pl.htm

Debata 11 lipca 2013 roku, z udziałem z Jośe Manuela Barroso, Viviane Reding i Róży Thun, jest 23. "Dialogiem Obywatelskim" w Unii Europejskiej.

INFORMACJE O OBYWATELSTWIE

8 maja tego roku Komisja Europejska przedstawiła raport na temat obywatelstwa – zobacz: http://ec.europa.eu/polska/news/130508_obywatelstwo_pl.htm, który jest podsumowaniem konsultacji społecznych, toczących się w UE od maja do września 2012 roku. Konsultacje „Twoje prawa – Twoja Przyszłość” dotyczyły m.in. problemów, na jakie napotykają obywatele UE, gdy podróżują, pracują lub studiują w innym niż własnym, kraju UE. W raporcie znalazły się propozycje zmian obecnie obowiązujących przepisów.

W konsultacjach społecznych wzięło udział 12 tysięcy obywateli UE, z czego najliczniejszą grupę (18 proc.) stanowili Polacy.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Europejski Rok Obywateli (2013): http://europa.eu/citizens-2013/pl/
Strona internetowa Viviane Reding: http://ec.europa.eu/reding 
Viviane Reding na Twitterze: @VivianeRedingEU

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2013-09-03 14:42:42
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!